125 LAT SZKOŁY – ZAPROSZENIE

200 lat temu ks. Bosko miał sen w którym Bóg wezwał go do pracy z młodzieżą. Sen się spełnił, a od 125 lat spełnia się także w Szkole Salezjańskiej w Oświęcimiu!

Jubileusz 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego  w Oświęcimiu to wyjątkowe święto dla całej Rodziny Salezjańskiej w Polsce. Mija 125 lat od kiedy Salezjanie rozpoczęli działalność wychowawczo-edukacyjną, w oświęcimskim Casa Madre (najstarszym salezjańskim domu w Polsce). Z tej okazji zapraszamy wszystkich na huczne świętowanie tego wspaniałego Jubileuszu!

W dniach 18-19 maja 2024 roku zapraszamy cała Rodzinę Salezjańską na wielkie obchody Jubileuszu. W ten jeden wyjątkowy weekend zapraszamy do udziału w:

– XIII Pikniku Rodzinnym organizowanym przez społeczność Szkoły (18.05; 14:00 – 20:00)

– Nocy Muzeów podczas której chętni będą mogli zwiedzić Zakład Salezjańskie, Szkołę, podziemia, Sanktuarium oraz kapicę św. Jacka (18.05; 17:00 -20:00)

– Wielkim zjeździe Stowarzyszenia Byłych Wychowanków Salezjańskich

– Oficjalnych obchodach jubileuszu 125 lat Zespołu Szkól Salezjańskich w Oświęcimiu (19.05; 9:00-14:00)

 

Obchody jubileuszu

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 19.05. w niedzielę z murach Szkoły i Sanktuarium Maryi Wspomożenia Wiernych. Po wspólnej kawie i okazji na powspominanie starych dobrych i nowych nie gorszych czasów, zapraszamy na spektakl teatralnych w wykonaniu wychowanków Internatu Salezjańskiego. Następnie dowiemy się więcej o historii działalności wychowawczej salezjanów w Oświęcimiu, wysłuchamy pięknych brzmień muzyki i równie interesujących przemówień przygotowanych przez zaproszonych, wyjątkowych gości. Następnie podczas uroczystej Mszy Świętej będziemy dziękować Bogu za 125 lat spełnionego snu ks. Bosko. Całość świętowania dopełni wspólny posiłek i piknik na świeżym powietrzu.

Plan obchodów jubileuszu:

9:00 – 12:00

– spotkanie przy kawie

– spektakl teatralny

– Szkoła na kartach historii

– Akcent muzyczny

– Przemówienia i wspomnienia

13:00 – Msza Święta w Sanktuarium MWW

14:00 – wspólny obiad

 

Piknik rodzinny

Radość, rodzinny klimat, wielu wspaniałych ludzi i uśmiechnięty Jan Bosko, czyli XIII Salezjański Piknik Rodzinny. Koncerty, nagrody, zabawy, pyszne jedzenie oraz liczne propozycje kulturalne i sportowe sprawiają, że z roku na rok inicjatywa przyciąga tłumy mieszkańców Oświęcimia i okolic, ale tegoroczna edycja będzie szczególna i absolutnie wyjątkowa ponieważ przypada na świętowanie 125 lat jubileuszu Szkoły!

Tegoroczny Piknik odbędzie się 18 maja 2024 roku w Szkole Salezjańskiej w Oświęcimiu. Organizatorem wydarzenia jest Rada Rodziców, Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego oraz cała salezjańska społeczność – nauczyciele, Salezjanie, samorząd szkolny oraz uczniowie.

Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem artystów i lokalnych organizacji, które chętnie prezentują swoje umiejętności i angażują się w organizację. Występy utalentowanej młodzieży, orkiestry szkolnej, grup tanecznych, pokazy sztuk walki, tresura psów i wiele innych atrakcji podnoszą rangę wydarzenia, przyciągając dużą liczbę uczestników.

Piknik, który co roku przyciąga tysiące osób, oferuje nie tylko wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów, ale także możliwość okazania serca potrzebującym.
W tym roku celem imprezy jest wsparcie siedmioletniej Wiktorii w jej trudnej drodze do zdrowia i sprawności. Wiktoria, będąca wnuczką zmarłego nauczyciela szkoły, codziennie mimo przeciwności losu walczy o samodzielność poprzez intensywną rehabilitację i terapię. Zebrane podczas pikniku środki finansowe zostaną przeznaczone na poszerzenie działań terapeutycznych, wspomagając Wiktorię w osiągnięciu samodzielności w staniu i chodzeniu.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Oświęcimia i okolic, oraz wszystkich, których połączył św. Jan Bosko na XIII Salezjański Piknik Rodzinny!

Plan Pikniku:

14:00 – 20:00

– zabawy,

– atrakcje dla  młodszych i starszych

– pyszne jedzenie (grill, prażone, słynny bigos i jeszcze słynniejsza grochówka)

– koncerty

– konkursy

– pokazy artystyczne

 

Noc Muzeów

Zakład Salezjański im. Ks. Bosko to miejsce tętniące życiem, ale także historyczne, rozpalające ciekawość miłośników historii i odkrywania tajemnic przeszłości. Wszystkich sympatyków Dzieła Salezjańskiego w Oświęcimiu, a zwłaszcza gości jubileuszu 125 lat Szkoły Salezjańskiej zapraszamy do odwiedzenia Jagiełly 10.

Plan Nocy Muzeów w naszym Dziele:

17:00 – 20:00

Możliwość zwiedzania:

– Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
– Kaplicy św. Jacka.
– Podziemi placu św. Jacka.

Można będzie także zobaczyć także panoramę miasta z dachu Zakładu Salezjańskiego.

 

Zjazd członków Stowarzyszenia Byłych Wychowanków Salezjańskich

„Każdy kto przekroczył kiedykolwiek próg domu salezjańskiego już na zawsze znajdzie się pod szczególną opieką Maryi Wspomożycielki” – powiedział kiedyś ks. Bosko. Co więcej, każdy kto kiedykolwiek był odbiorcą działalności Rodziny Salezjańskiej, ukończył Szkołę, był członkiem Oratorium lub innej grupy i wspólnoty już na zawsze staje się Byłym Wychowankiem salezjańskim i staje się częścią Rodziny Salezjańskiej.

Rokrocznie BWS-i (Byli Wychowankowie Salezjańscy uczęszczający w przeszłości do naszej Szkoły) spotykają się w Oświęcimiu w pierwszą niedzielę czerwca. W tym roku wielki zjazd BWS-ów odbędzie się w weekend Jubileuszu 125 lat Szkoły. Ufamy, że przez cały weekend będziemy spotykać zastępy Byłych Wychowanków świętujących razem z nami ten historyczny moment. Szczególnie jednak zapraszamy wszystkich BWS-ów na niedzielę 19 maja, czyli na oficjalne obchody Jubileuszu.

Czytaj więcej na: salezjanieoswiecim.pl

Więcej w tej kategorii: