Nagrody w konkursie: Ludzie Ludziom Zgotowali Ten Los

28 marca 2019 roku w Małym Teatrze w Tychach odbyło się wręczenie nagród w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Ludzie Ludziom Zgotowali Ten Los”. To była już 21 edycja tego konkursu. Jej hasłem przewodnim było „Dzieciństwo w pasiakach”. Kilku uczniów z naszej szkoły zdecydowało się wziąć w nim udział.

Prace były bardzo interesujące, uczestnicy wykazali się dużym talentem i pomysłowością. Nasi uczniowie zdobyli dwie nagrody oraz dwa wyróżnienia, a także kilka kwalifikacji do wystawy. Nagrody otrzymały Karolina Dąbroś i Urszula Czebotar z klasy 3Gc, a w gronie wyróżnionych znalazły się Gabriela Jarosz z kl. 3Gc oraz Małgorzata Dziewa z kl. 3Lc. Kwalifikacje do wystawy uzyskały Karolina Kokoszka z kl. 3Gc, Gabriela Jarosz, Małgorzata Dziewa, Oliwia Tokarczyk z kl. 3Gb i Amelia Rachwał z kl. 3Ga, Milena Rams z kl. 3Gb, Amelia Kantor z kl. 1Lc i Anna Jaromin z kl. 1Ld.

Ciekawym elementem uroczystości była pantomima nawiązująca do tegorocznego tematu konkursu. Uczestnicy mieli również okazję posłuchać opowieści byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau Pana Bogdana Bartnikowskiego. Wspominał on swoje dzieciństwo w obozie. Wszyscy przeżyli wzruszające chwile. Uczniowie godnie zaprezentowali naszą szkołę w tym konkursie.

Urszula Czebotar
Foto: Elżbieta Sereś- Wardzała

Gdy kochamy

Wszystko inne jest mało ważne, gdy możemy być razem z ludźmi, których kochamy…

Kilka dni temu – 28 marca – odbyło się w naszej szkole spotkanie z byłą więźniarką obozu KL Auschwitz – panią Zdzisławą Włodarczyk. Sala Teatralna zapełniła się uczniami, którzy chcieli wysłuchać opowieści pani Zdzisławy. Była więźniarka opowiadała zebranym o swojej rodzinie, dzieciństwie spędzonym w przedwojennej Warszawie i ciężkim dorastaniu w cieniu wojny.

Dla pani Zdzisławy lata wojenne to czas nieustannego ukrywania się, strachu oraz rozłąki z najbliższymi.Trudno wymazać z pamięci wspomnienia obozowe, zwłaszcza, gdy jest się dzieckiem. Pani Włodarczyk trafiła do obozu, gdy miała 11 lat.
Wojna odebrała jej dzieciństwo. Sprawiła, że musiała szybko dorosnąć, aby ocalić to, co najcenniejsze – życie. We wspomnienia pani Zdzisławy pojawił się również moment wyzwolenia i związany z nim powrót do domu i powojennej rzeczywistości.
Uczniowie byli poruszeni opowieścią byłej więźniarki, która, mimo tak tragicznych doświadczeń, nie utraciła uśmiechu i pogody ducha.

Spotkanie panią Zdzisławą Włodarczyk, było kolejną okazją, aby uczniowie naszej szkoły – młodzi, wrażliwi ludzie, osobiście poznali świadka tamtych wydarzeń. Wszystko inne jest mało ważne, gdy możemy być razem z ludźmi, których kochamy – tymi słowami pani Włodarczyk zakończyła spotkanie z uczniami. Dziękujemy za wzruszającą i mądrą lekcję.

Maria Kwieciń
Foto: Marta Chrapczyńska

Mamma mia w Variete

Jak wykorzystać werwę, talent i tyle energii w efektywny sposób? Grupa aktorska przedstawiająca musical „Mamma Mia” z pewnością zna odpowiedź! Praca nad spektaklem rozpoczyna się zwykle w maju lub czerwcu, kiedy to p. Róża Grzywacz wyjeżdża z uczniami na miesięczny zagraniczny staż co pozwala jej wykorzystać czas na przemyślenie i napisanie scenariusza i angielskiego tekstu kolejnej sztuki.

Po rozpoczęciu roku szkolnego rozpoczyna poszukiwanie chętnych do poważnej zabawy w teatr. Pierwsze próby, ustalenia, zmiany, nowe pomysły i wreszcie jest. Cotygodniowe próby, radość z czynionych postępów, trud kolejnych wyzwań, a wszystko dla wspólnego dzieła – spektaklu, a także dla siebie, dla poznawania tego co jeszcze potrafię, dla pokonywania ograniczeń, dla poszerzania widzenia świata itd. Po generalnych próbach, pierwszych reakcjach koleżanek i kolegów nadchodzi dzień festiwalu. 27 marca 2019 wzięliśmy udział w XIV Krakowskim Festiwalu Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim w krakowskim teatrze Variete. Historia pełna miłości, muzyki i tańca wciągnęła całą publiczność w jej bieg! Po wielu tygodniach przygotowań nastała chwila, kiedy nasze serca zabiły mocniej i pojawiła się ogromna radość z powodu zajęcia 1 miejsca i wielu pochwał od profesjonalnych aktorów! Dzięki pracy uczniów i pań Róży Grzywacz i Marty Sitek odnieśliśmy kolejny sukces zaskakując profesjonalistów efektem uzyskanym w krótkim czasie.

Aleksandra Miziołek i anonim
Foto: ks. Paweł Gacek sdb

zawiośniało – latopędzi przez jesienność białośnieże

21 marca 2019r. w ramach cotygodniowego czwartku oratoryjnego w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej. Motywem przewodnim wydarzenia były – podobnie jak w twórczości Stanisława Młodożeńca – pory roku.
Uczestnicy, którzy podjęli się scenicznej prezentacji wybranych utworów lirycznych podlegali ocenie w dwóch kategoriach: poezji oraz poezji śpiewanej.

Rozstrzygnięcia konkursu dokonało jury w składzie: dyrektor szkoły ks. Mirosław Gajda, dyrektor Dariusz Bartocha, pani Renata Jarnot oraz pani Urszula Dziewońska, wyłaniając następujących zwycięzców.
W kategorii poezja miejsce I zdobyła Marta Bogdańska z utworem Władysława Bełzy „Lato”. II miejsce zajęła Aleksandra Czarnota, która wyrecytowała utwór Kazimiery Zawistowskiej „Jesienią”. Na miejscu III znalazł się Jakub Szlachcic i utwór „Deszcz jesienny” Leopolda Staffa w jego wykonaniu. Ponadto Amelia Ziajka została wyróżniona za przedstawienie utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „List jeńca”.

W drugiej kategorii – poezji śpiewanej – najlepiej zaprezentowała się Natalia Szlosarczyk z utworem Elżbiety Adamiak „Jesienna zaduma”. Zgodnie z decyzją jury miejsce II zajęła Emilia Warzecha, która wykonała piosenkę „Wspomnienie” ze słowami Juliana Tuwima, a miejsce III Patrycja Majkut i utwór „Chwytaj wiatr” Anity Lipnickiej, który zaśpiewała.
Gratulujemy wszystkim biorącym udział, a przede wszystkim wyróżnionym zwycięzcom. Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w organizacji tegorocznego przedsięwzięcia i życzymy dalszych sukcesów.

Katarzyna Rostecka 1la
Foto: Dariusz Bartocha sdb

 

Akcja honorowego krwiodawstwa

14 marca 2019 odbyła się w naszej szkole druga a zarazem ostatnia w tym roku szkolnym akcja honorowego krwiodawstwa. Rozpoczęła się ona o godzinie 13:20 i trwała prawie pięć godzin. W tym czasie profesjonalna ekipa z RCKiK w Oświęcimiu pobrała od uczestników 8 litrów i 550 mililitrów tego najcenniejszego z leków. A oto prawdziwi bohaterowie tej akcji:

Bebak Przemysław 3oos, Czapla Dawid 2mst, Dybeł Jakub 4tps, Gazurek Mateusz 2mst, Golonka Aleksandra 3Lb, Gwiżdż Mateusz 2oos, Januszkiewicz Piotr 3Lc, Klęczar Adam 4tm, Korczyk Mateusz 2mst, Kroczek Mateusz 2oos, Księżarczyk Tomasz 4tm, Luranc Damian 4tm, Mlostek Maciej 2td, Narza Dariusz 2mst, Nowak Kacper 4tps, Orłoś Jerzy nauczyciel, Sułek Jakub 4tm, Tiffert Katarzyna 3Lb. Wilczak Mateusz 4tm oraz 6 innych osób, które z różnych przyczyn nie zostały zakwalifikowane.

W przygotowaniu i sprawnym przeprowadzeniu akcji pomogli Polak Kacper 3Ga oraz Cechowski Łukasz 2mst.

Jerzy Orłoś

VII Ogólnopolski Konkurs „Sprawny w Zawodzie – Stolarz i Technik Technologii Drewna”

W tych dniach gościliśmy w naszej placówce najzdolniejszych młodych stolarzy i techników technologii drewna z całej Polski. W trakcie zmagań konkursowych musieli oni zarówno udowodnić swoją wiedzę teoretyczną, jak i zdolności praktyczne, wykonując prace z użyciem narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi.

Konkurs „Sprawny w Zawodzie” to odbywające się od dwudziestu dwóch lat (po raz siódmy na arenie OGÓLNOPOLSKIEJ) przedsięwzięcie mające na celu sprawdzenie i wyróżnienie, posiadających wybitne umiejętności zawodowe w dziedzinie stolarstwa, uczniów szkół zawodowych i techników.

Niezwykle prestiżowy tytuł SPRAWNEGO W ZAWODZIE i przyznawana przez naszą placówkę nagroda jest potwierdzeniem doskonałego przygotowania młodzieży do wykonywania zawodu i wskaźnikiem ich gotowości do pracy.

Pierwszego dnia o zwycięstwo walczyło 41 uczniów z 16 zasadniczych szkół zawodowych, z 16 miejscowości, jak: Białystok, Bielsko-Biała, Dobrodzień, Gdańsk, Grybów, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Oświęcim, Stargard, Stary Sącz, Strzelce Opolskie, Sucha Beskidzka, Wadowice, Włodzisław Śląski, Zakopane i Żywiec.

Drugiego dnia w szranki o tytuł najsprawniejszego stanęło 35 techników technologii drewna z 12 szkół, z miejscowości: Białystok, Gdańsk, Jelenia Góra, Kalwaria Zebrzydowska, Kielce,  Kraków, Opole, Ostrów Mazowiecka, Oświęcim, Suwałki, Warszawa,  Zwierzyniec.

Przebieg konkursu w obu dniach był podobny. Na początku na świetlicy, uczestników oraz ich nauczycieli, przedstawicieli władz oświatowych i lokalnych, sponsorów i wszystkich zaproszonych gości powitał ks. Dyrektor Mirosław Gajda oraz Dyrektor Zakładu Salezjańskiego – Ks. Dariusz Bartocha. Następnie rozpoczął się test teoretyczny. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część praktyczna konkursu, która trwała trzy godziny i wymagała od uczestników wyjątkowych umiejętności manualnych.

Dodatkowymi atrakcjami konkursu były prezentacja firm: GTV, Democar firmy Hoegert oraz firmy Festool (prezentacja elektronarzędzi), natomiast uczniowie naszej szkoły na głównym korytarzu prezentowali sposób układania parkietu. Ponadto w drugim dniu konkursu odbyły się prezentacje dr hab. inż. Piotra Borysiuka z Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz prof. dr hab. Bartłomieja Mazeli z Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego.

Po zakończeniu prac jury, na świetlicy nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników  połączone z wręczeniem okolicznościowych dyplomów i nagród rzeczowych dla zwycięzców oraz osób wyróżnionych. Wręczono również dyplomy uczestnictwa i upominki wszystkim uczniom, uczestnikom konkursów oraz ich opiekunom. Nie zapomniano o wręczeniu podziękowań dla partnerów, sponsorów i przyjaciół konkursu.

Jako organizatorzy konkursów, co roku, przywiązujemy wiele uwagi do tego, aby uczestnicy i laureaci konkursów zostali odpowiednio nagrodzeni. Jest to możliwe tylko i wyłącznie przy  współpracy z wyjątkowymi firmami działającymi na szczeblu lokalnym, jak i ogólnokrajowym, które rozumiejąc potrzebę, organizacji tego typu konkursów, czynnie wspierają działania w zakresie promowania szkolenia zawodowego w naszym kraju.

Niewątpliwym wsparciem organizowanych konkursów, jest także udzielany nam  patronat uczelni wyższych:  Dziekana Wydziału Technologii Drewna z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Dziekana Wydziału Technologii Drewna z SGGW w Warszawie, który już po raz kolejny ufundował dla uczniów konkursu technik technologii drewna, którzy zajęli pierwsze, drugie  i trzecie miejsce certyfikat uprawniający do podjęcia studiów na Wydziale Technologii Drewna.

Wspaniale spisali się nasi uczniowie z technium. III miejsce uzyskał Tomasz Sosnowski,  natomiast I miejsce zajął Michał Rutka. Gratulujemy wspaniałej postawy i zapraszamy za rok!

Uczestnik
Foto: ks. Paweł Gacek sdb

Zdjęcia w galerii: ks. Paweł Gacek sdb i ko. Wojciech Zięcina sdb

« z 3 »

Pomożesz bo możesz. Masz to w genach!

7 marca 2019 r.  w salezjańskiej szkole w Oświęcimiu, odbył się dzień dawcy szpiku kostnego. Wszystkie klasy miały możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o danej inicjatywie, podczas prelekcji poprzedzających to wydarzenie.

W czwartkowy poranek pierwsze grupy chętnych zaczęły napływać do przygotowanej wcześniej sali. Po kilku godzinach rejestracji, do bazy dawców dołączyło prawie 80 osób. Niestety nie udało nam się pobić zeszłorocznego rekordu liczby osób zarejestrowanych, lecz dzięki kiermaszowi ciast, który zorganizowaliśmy  udało nam się zasilić konto fundacji kwotą prawie tysiąca złotych. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz życzymy znalezienia swojego bliźniaka genetycznego.
Wolontariusze fundacji DKMS

Karolina Jonkisz
Foto: ks. Paweł Gacek sdb

Po wizycie w muzeum Auschwitz-Birkenau

W ostatni dzień lutego klasa 3 oos wraz z wychowawcą, panem Krzysztofem Bratkiem, oraz z nauczycielką języka polskiego, panią Katarzyną Stężowską, udała się na spotkanie z historią do muzeum byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, aby lepiej poznać losy i warunki, w jakich przebywali więźniowie w czasie funkcjonowania tej fabryki śmierci.

Rano grupa udała się pieszo w kierunku byłego obozu. Po dotarciu na miejsce uczniowie przyglądali się z bliska ogromnemu cierpieniu, jakie ludzie ludziom zgotowali. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od przejścia pod Bramą śmierci, na której umieszczony jest szyderczy napis: Arbeit Macht Frei. Następnie odwiedziliśmy kolejne bloki, w których wyeksponowane są przedmioty należące do więźniów obozu: ubrania, okulary, ludzkie włosy. Szczególną uwagę uczniów zwróciły pozostałości dawnego krematorium – służącego do palenia ciał zamordowanych więźniów. Oddaliśmy również cześć pomordowanym, modląc się pod ścianą straceń. Mogliśmy wysłuchać opowieści pana przewodnika Sebastiana Reczka o bohaterskiej postawie świętego Maksymiliana. Po zakończeniu zwiedzania muzeum Auschwitz udaliśmy się autobusem do Brzezinki, gdzie znajdował się drugi obóz Auschwitz-Birkenau. Uczniowie z ogromnym przejęciem słuchali o selekcji więźniów na rampie i o tym, jak Niemcy mordowali ludzi w komorach gazowych. Na terenie byłego obozu oglądali krematoria, drewniane baraki, a także mogli zobaczyć, jak wyglądał wagon bydlęcy służący do transportowania więźniów.

Wszystkie te obiekty zrobiły na nas bardzo duże wrażenie. Ta podróż do przeszłości sprawiła, że w każdy z nas zastanawiał się, jak coś takiego mogło się w ogóle wydarzyć. Dzięki tej wycieczce poznaliśmy jeszcze lepiej historię Polski i naszego miasta.

Filip Glaba
Foto. Katarzyna Stężowska