By lepiej rozumieć

14 października 2021 obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela. To właśnie 14 dnia października w 1773 roku, sejm na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołał do istnienia Komisję Edukacji Narodowej. W XVIII w. szkolnictwo na terenach polskich w większości prowadzili Jezuici. Powołana władza oświatowa przejęła prowadzone przez zakon szkoły, a następnie opracowała zasady programowe i organizacyjne nowego systemu szkolnego. Reforma szkolnictwa miała stanowić ważne ogniwo reformy państwa. Jej celem było wykształcenie pokolenia młodych Polaków świadomych swych obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną.

Ze względu na panującą pandemię uroczystości kościelne odbywały się w dwóch turach. Podczas pierwszej Mszy Świętej wybrzmiały słowa „Roty ślubowania” i nastąpiła uroczysta przysięga klas pierwszych, jak i odnowienie przyrzeczeń złożonych przez starszych uczniów.  Natomiast na drugiej Mszy Świętej nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru oraz zaprzysiężenie nowego samorządu szkolnego. Słowo Boże do zgromadzonej młodzieży wygłosił Dyrektor Dzieła Salezjańskiego ks. Dariusz Bartocha, który w ciekawy, interesujący i ze szczyptą zabawy, sposób odpowiedział na pytania, które na pewno nurtuje wielu uczniów: „Po co się uczyć?” – uczymy się, by lepiej rozumieć świat”. Prócz tego podkreślił ważną rolę nauczycieli, którzy wkładają wiele trudu w wychowanie młodego pokolenia: „Być może w dzisiejszej szkole już nie jest tak, jak w starych, w których uczeń miał swojego mistrza, ale razem jesteśmy dla Was mistrzami. My nauczyciele, wychowawcy nie jesteśmy idealni, jeżeli jednak weźmiecie od nas do co dobre stanie się to Waszym bogactwem”. Dzięki zaangażowaniu uczniów w służbę przy ołtarzu, czytanie komentarzy oraz przygotowanie procesji z darami Msza nabrała niezwykłego charakteru. Towarzyszył temu śpiew zespołu szkolnego – SMS, czyli Salezjański Mocny Skład.

 Po zakończonej liturgii przyszedł czas na krótką akademię, podczas której przedstawiciele samorządu szkolnego oraz sami uczniowie podziękowali swoim wychowawcom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za ich codzienny trud i pracę. Po wielu ciepłych słowach i pięknych życzeniach głos zabrał Dyrektor Szkoły ks. Mirosław Gajda, który po uroczystym przemówieniu wręczył nagrody dyrektora, które otrzymały: Renata Jarnot, Renata Głąb, Karolina Kleta, Marta Chrapczyńska i Marta Sitek.  Ostatnią niespodzianką był filmik przygotowany przez uczniów naszej szkoły, w którym oprócz życzeń mogliśmy zobaczyć śmieszne scenki i zdjęcia z przeszłości naszych pedagogów.

Szanowne Grono Pedagogiczne i Pracownicy Salezjańskiej Szkoły,
z okazji Waszego Święta pragniemy życzyć Wam dużo zdrowia, radości, opieki Maryi, Bożego Błogosławieństwa i uśmiechu każdego dnia. Dziękujemy za Waszą pracę i trud włożony w wychowanie młodzieży. Wszystkiego dobrego!

Zuzanna Bratek
Foto: Magdalena Ilich, Małgorzata Płaczek, Wojciech Zięcina sdb

« z 3 »

Więcej w tej kategorii: