JACKOWE GRANIE 2024

XVII Małopolski Festiwal „Jackowe Granie” co roku jest organizowany przez salezjanów w Oświęcimiu. Jego inicjatorem był ks. Adam Paszek, ówczesny przełożony wspólnoty zakonnej i Dzieła Księdza Bosko w Oświęcimiu tzw. Casa Madre. Od 2013 roku festiwal towarzyszy obchodom Patrona Miasta św. Jana Bosko, który jest integralną częścią Święta Patrona Miasta – św. Jana Bosko. Organizatorami są Salezjanie przy współpracy z władzami samorządowymi miasta, powiatu oświęcimskiego  i województwa małopolskiego w ramach Mecenatu Małopolskiego.

Program festiwalu jest jednocześnie punktem obchodów święta patrona miasta – św. Jana Bosko. W tym roku na estradzie pojawią się m.in. zespół Pogwizdani, Małe TGD oraz Albo i Nie. Nie zabraknie również zabaw integracyjnych dla dzieci, również odbędzie się rodzinna Gra Miejska i przy współpracy z klubem „Zadyszka” XII Patronalny Bieg – „Biegać jest Bosko”.

15 SIERPNIA – CZWARTEK

14:00 Zabawy dla dzieci – p. Humorek; (Plac św. Jacka)
14:00 Bieg dla dzieci; (Boisko trawiaste)
15:00 Zapisy na Rodzinną Grę Miejską; (Oratorium)
16:00 XII Bieg Patronalny „Biegać jest Bosko” dla dorosłych, dzieci i nordic walking; (Rozpoczęcie na Placu św. Jana Bosko)
17:30 Rozdanie nagród – bieg dla dzieci i dorosłych; (Scena na Placu św. Jacka)
19:00 Tańce Integracyjne; (Plac św. Jacka)
20:00 Koncert Zespołu; “Albo i Nie” (Plac św. Jacka)

ALBO I NIE:

Zespół Albo I Nie powstał w 2011 roku. Na początku następnego roku rozpoczął działalność koncertową zyskując coraz szersze uznanie i za swoją twórczość uzyskując nagrody na kilku ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, w tym I miejsca na Festiwalach: Yapa w Łodzi, Kropka w Głuchołazach, Piosenki Artystów Wrażliwych w Chorzowie, Złote Tłoki w Katowicach, „Słuchaj i patrz” w Krakowie, „przy kominku” w Kielcach, Polana w Janowicach Wielkich, i Porta w Usti n. Łabą.

W 2013 roku zespół nagrał swoją pierwszą płytę „Tak”. W 2014 roku został finalistą ogólnopolskiego festiwalu Chrześcijańskie Debiuty 2014 oraz półfinalistą programu Must Be The Music. Na początku 2016 roku ukazał się druga płyta zespołu „14 spojrzeń”, a w 2017 roku zespół wydał płytę kolędową „Cudów Czas”.

Repertuar zespołu składa się z piosenek autorskich. Niebanalne teksty w połączeniu z ciekawymi aranżacjami wokalno-instrumentalnymi zapewniają słuchaczom wiele pozytywnych wrażeń, przenosząc ich w krainę nastrojowej poezji śpiewanej niepozbawionej uśmiechu.

Na scenie zespół Albo i Nie rozgrywa koncerty w klasycznym ustawieniu 1-1-1-1, w którym środek pola w postaci wokalisty Bartosza Zdechlikiewicza i mandolinisty Marcina Solika wspomagany jest przez skrzydła – z lewej strony przez gitarzystę Wojciecha Zakowicza, a z prawej przez basistę Michała Rostańskiego. Według zeznań świadków, swoje dotychczasowe koncerty zespół raczej wygrywa, niż przegrywa.

 

16 SIERPNIA – PIĄTEK

18:00 Msza Święta; (Sanktuarium)
19:00 Tańce Integracyjne; (Plac św. Jacka)
20:00 Koncert Zespołu “Małe TGD”; (Plac św. Jacka)

MALE TGD:

Małe TGD to profesjonalny zespół dziecięcy wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Zespół młodych wokalistów łamie schematy i pokazuje, że również dzieci mogą śpiewać o Bogu w nowoczesny sposób. W 2017 r. Małe TGD wydało debiutancką płytę „Góry do góry”, a pod koniec 2019 r. ukazał się drugi album pt. „Wyspa skarbów”. Na początku 2020 r. album „Wyspa skarbów” został nominowany do FRYDERYKA w kategorii Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa. Trzecia płyta zespołu Małe TGD „Online” powstała w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Dzieciaki w lekki i momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.

 

17 SIERPNIA – SOBOTA

15:00 Rodzinna Gra Miejska Rozpoczęcie na Placu św. Jacka
19:00 Rozdanie nagród za Grę Miejską Plac św. Jacka
20:00 Koncert Zespołu “Pogwizdani” Plac św. Jacka

POGWIZDANI:

Jesteśmy grupą przyjaciół, która swoim humorystycznym podejściem do muzyki umila czas. Niewątpliwie wspólna pasja do folku, pięknych kobiet i dobrej imprezy nas połączyła. Gramy na instrumentach tradycyjnych, charakterystycznych dla naszego regionu, jednak czysty folklor to nie nasza bajka. Aktualnie coverujemy wszystkie kawałki, które tylko nam się spodobają i wpadną w ucho, nadając im nierzadko drugie życie. Staramy się również pracować nad autorskimi utworami, które gdzieś tam powoli powstają póki co w tajemnicy przed internetem. Śpiewanie na kilka głosów i bardzo luźne podejście do muzyki jest chyba naszym największym atutem. Każdy z nas jest indywidualistą na swój własny sposób, dlatego też nasze występy są często nieprzewidywalne.

Więcej na Facebook’u

KONTAKT:

Zakład Salezjański im. ks. Bosko:
salezjanie.oswiecim@gmail.com

ks. Krzysztof Papierz sdb
kpapierz@sdb.krakow.pl

PARTNERZY I PATRONOWIE:

PATRONAT MEDIALNY:

Czytaj więcej na: salezjanieoswiecim.pl

Więcej w tej kategorii: