Literatura obozowa

W czwartek 11 stycznia, uczniowie należący do wolontariatu wraz z panią Martą Chrapczyńską oraz panem Przemysławem Skawickim udali się do Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby uczestniczyć w wykładzie na temat współczesnej literatury, która opisuje rzeczywistość obozową.

Wykład prowadziła pani dr Wanda Witek-Malicka z działu naukowego w Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Dowiedzieliśmy się, że autorzy tych książek często bardzo swobodnie podchodzą do przedstawianych historii. Podczas spotkań z czytelnikami próbują ich zapewnić, że gruntownie zbadali dostępne źródła, a nawet rozmawiali ze świadkami opisywanych wydarzeń.  W wielu z tych książek spotkamy z happy endem, który w przypadku obozu nie był możliwy, bo jeżeli nawet ktoś już wydostał się z tego okropnego miejsca i przeżył wojnę, wydarzenia odcisnęły na nim bolesne piętno.

Jak udowodniła pani Witek-Malicka, przygotowanie merytoryczne tych autorów jest bardzo wątpliwe.
Druga część spotkania poświęcona była książkom, po które warto sięgnąć, jeżeli chcemy poznać prawdę o Auschwitz-Birkenau. Pani dr Wanda Witek-Malicka poleciła nam wartościowe tytuły, jeżeli chcemy się czegoś dowiedzieć o obozie koncentracyjnym i Zagładzie oraz o losach więźniów. 

Wykład był bardzo interesujący i nauczył nas krytycznego podejścia do współczesnych tekstów opisujących rzeczywistość obozową. Myślę, że każdy z nas wyniósł naprawdę wiele z tego wykładu i każdemu zostanie on w pamięci.

Tekst: Alicja Smółka

Czytaj więcej na: salezjanieoswiecim.pl

Więcej w tej kategorii: