Pielgrzymka śladami św. Pawła

„W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”

Świętego Pawłajak wielu innych ważnych postaci, poznajemy z  kart Pisma Świętego. Spotykając się z nim po raz pierwszy, dostrzegamy, że nosił on jeszcze imię Szaweł i był młodym, gorliwym faryzeuszem.

Apostoł urodził się w Tarsie w Cylicji (dzisiejsza Turcja), jako obywatel rzymski, co potrafił w odpowiednich momentach podkreślić. Był synem faryzeusza i wyuczył się zawodu tkacza namiotów. Jego rodzina szczyciła się pochodzeniem z pokolenia Beniamina. Paweł, mimo młodego wieku, był człowiekiem wykształconym i uczył się u najlepszych nauczycieli żydowskich, m.in. u Gamaliela. Jako gorliwy faryzeusz, był fanatycznym prześladowcą chrześcijan; w Dziejach Apostolskich widzimy go jako młodzieńca, który pilnuje szat oprawców, kamienujących św. Szczepana. Wówczas, nie miał on jeszcze skończonych 30 lat, stąd według Prawa, nie mógł brać udziału w egzekucji.

Tymi śladami podążali pielgrzymi z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych od 22 czerwca do 2 lipca. Duchowym opiekunem był salezjański biblista ks. Ryszard Kempiak, na co dzień pracujący we Wrocławiu. Również obecny był ks. Robert Kruczek na co dzień pracujący w parafii.

Po długiej podróży przez Bałkany dotarli pielgrzymi do pierwszego miejsca zwiedzania jakim był Filippi, miejsce głoszenia przez św. Pawła ewangelii. Nie zabrakło również zwiedzanie teatru, Via Egnatia, Agory starożytnego rynku, ruin Bazyliki oraz miejsca chrztu Lidii nad rzeką Angista. Następnie miało miejsce zwiedzanie Kavali, gdzie św. Paweł po raz pierwszy postawił stopę na kontynencie europejskim. Kolejny dzień obfitował  przejazdem do Ouranoupolis oraz rejsem wzdłuż Półwyspu Athos (panorama klasztorów w Republice Mnichów). Nie zabrakło zwiedzania przepięknych Salonik, gdzie przebywał św. Paweł. Zwiedzanie Meteorów, słynnych „wiszących” klasztorów, na szczytach niedostępnych niegdyś skał, które obecnie zaliczane są do STU CUDÓW ŚWIATA. Kolejnym etapem pielgrzymki było zwiedzanie Aten oraz starożytnych świątyń i miejsc związanych ze św. Pawłem.

Duchowe bogactwo, które zawdzięczamy Ks. Ryszardowi, który przybliżał z Pismem Świętym w ręku wydarzenia związane ze św. Pawłem jakie miały miejsce na tamtych terenach.

Tekst: Ks. Krzysztof Papierz sdb

Tofo: Ks. Robert Kruczek sdb

Czytaj więcej na: salezjanieoswiecim.pl

Więcej w tej kategorii: