Wielki Post – czasem refleksji i nawrócenia!!!

„Rozdzierajcie Wasze serca a nie szaty” – to wezwanie do odnowy wewnętrznej przez nawrócenie serca rozbrzmiewało w środę popielcową we wszystkich kościołach. W Dziele salezjańskim w Oświęcimiu również rozpoczęliśmy wielkopostną drogę do przemiany życia i spotkania ze zmartwychwstałym.

W Sanktuarium Wspomożycielki Wiernych w środę popielcową na wszystkich sześciu Mszach Świętych wierni przyjmowali znak posypania popiołem. W kazaniu usłyszeliśmy, że: „aby zrozumieć gest posypywania głów popiołem, trzeba wrócić do Księgi Rodzaju. Bóg stworzył człowieka z prochu ziemi i tchnął w niego życie. Popiół jest znakiem tego, ze Bóg woła do nas abyśmy wrócili do Niego, wrócili do Początku, wrócili do Tego, który nas stworzył i kocha. Wielki Post to krzyk Boga – Wróć do mnie!”.

Droga do Boga

Droga wielkopostnego powrotu do Boga przeżywana przez wspólnotę parafialną to wspólna modlitwa na nabożeństwach dróg krzyżowych, które są prowadzone przez różne grupy duszpasterskie m.in.: skautki Europy, oratorium św. Jana Bosko, róże różańcowe, uczniów szkół znajdujących się na terenie parafii i wiele innych (w każdy piątek o godzinie: 8:30, 17:15 – dzieci i 19:30 – młodzież). Ważnym momentem na drodze do nawrócenia są nabożeństwa Gorzkich Żali w każdą niedzielę o godzinie 17:30. W tym roku w ramach kazań pasyjnych pochylamy się nad spotkaniami Jezusa z grzesznikami. Nad tym jak Jezus traktuje każdego grzesznika – nas wszystkich – oraz jak patrzy na nas i nasz grzech. Oprócz modlitwy, filarami wielkopostnej przemiany są post i jałmużna. Ich wyrazem są: księga abstynencji i puszka na parafialną jałmużnę wielkopostną znajdujące się przy ołtarzu św. Stanisława Kostki. Jednak droga do Boga nie zawsze musi być prosta. Wyraźnie ukazuje to dekoracja wielkopostna w ołtarzu sanktuarium. Droga do nawrócenia, którą wyznaczają cnoty jest kręta i stroma, ale prowadzi do krzyża – znaku Bożej miłości do nas.

Rekolekcje wielkopostne

Wielki Post to czas rekolekcji. W naszej parafii przeżywaliśmy je od Niedzieli (II Niedzieli Wielkiego Postu; 5.03.) do środy (08.03) pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Wygłosił je Dyrektor Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu. W Wielkim Tygodniu odbędą się także rekolekcje dla szkół znajdujących się na terenie naszej parafii, które wygłoszą salezjanie ze wspólnoty seminaryjnej w Krakowie.

Za nami także, odbywające się w naszym dziele, trzydniowe (trwające od poniedziałku do środy; 27.02-01.03), rekolekcje dla Szkół Salezjańskich, które zgromadziły ponad 800 uczestników. Słowo Boże i nauki rekolekcyjne do wspólnoty szkolnej głosił ks. Jan Cienkosz SDB, absolwent naszej szkoły, obecnie posługujący w salezjańskiej parafii na Dębnikach w Krakowie. Ks. Jan wraz z salezjanami pracującymi w naszej szkole przygotowali program, w którym oprócz konferencji prowadzącego rekolekcje mogliśmy usłyszeć świadectwa, przeżyć liturgie Słowa i nabożeństwo pokutne, podziwiać pantomimy ewangelizacyjne i modlić się śpiewem wspólnie z zespołem szkolnym – Salezjański Mocny Skład. (więcej na temat rekolekcji szkolnych tutaj).

Ponadto wielu Salezjanów z naszego dzieła będzie głosić wyjazdowe rekolekcje i misje dla parafii, szkół i innych salezjańskich ośrodków. Polecamy ich Waszej modlitwie.

Wyrusz z nami…

W I Niedzielę Wielkiego Postu Oratorium św. Jana Bosko przy naszym dziele opublikowało w social mediach refleksję jednego z animatorów oratorium i uczniów naszej szkoły na temat niedzielnej Ewangelii o kuszeniu Jezusa na pustyni:

„Pan Jezus w odpowiedzi na pokusę powiedział szatanowi, że: nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdy Słowem, które pochodzi z ust Bożych. Te słowa wypełniał w swoim życiu św. Jan Bosko. Tworząc takie wielkie dzieło salezjańskie, mimo ogromu pracy, zawsze priorytetem była świętość jego i jego wychowanków. Najważniejszym celem było, aby każdy młody człowiek w oratorium był wyspowiadany i miał czyste serce. Zastanów się w tym tygodniu nad swoją modlitwą, nad relacją z bogiem. Spróbuj ją poprawić przez rachunek sumienia i spowiedź i dobrze przeżyj ten wielki post”.

Droga do Boga trwa. Bóg czeka aż wrócimy do Niego przez post, modlitwę i jałmużnę. Wielki Post to nawolywanie Boga: „Wróć do mnie”. Wyruszmy razem w tę drogę i nie zmarnujmy czasu łaski.

Teks: dk. Łukasz Wójcik

Foto: Ks. Ryszard Szymeczko, Emilia Kukla

 

Czytaj więcej na: salezjanieoswiecim.pl

Więcej w tej kategorii: