Ksiądz Bosko gdy wychodził i pozostawiał swoich chłopców samych, kładł w widocznym miejscu swój biret, na znak tego, że duchowo jest z nimi. My dziś nie potrzebujemy tego znaku, bo widzimy dzieła, które narodziły się dzięki niemu, widzimy rodzinę salezjańską i młodzież, która w niej wzrasta i widzimy tętniący życiem Oświęcim, któremu patronuje ks. Bosko. Patrzymy – już po raz XVII – jak w sercu Oświęcimia odbywa się festiwal Jackowe Granie i jesteśmy pewni, że ks. Bosko jest z nami!
Małopolski Festiwal „Jackowe Granie” co roku jest organizowany przez salezjanów w Oświęcimiu. Jego inicjatorem był ks. Adam Paszek, ówczesny przełożony wspólnoty zakonnej i Dzieła Księdza Bosko w Oświęcimiu, tzw. Casa Madre. Od 2013 roku festiwal towarzyszy obchodom Patrona Miasta św. Jana Bosko. Organizatorami są Salezjanie przy współpracy z władzami samorządowymi miasta, powiatu oświęcimskiego i województwa małopolskiego. To właśnie Marszałek województwa małopolskiego w ramach Mecenatu Małopolskiego, Starosta powiatu oświęcimskiego, p. Andrzej Skrzypiński, oraz Prezydent Miasta Oświęcim, p. Janusz Chwierut, nie tylko współorganizowali i współfinansowali nasz Festiwal, ale także objęli go swoim Patronatem.
W tym roku Festiwal odbywał się między 15 a 17 sierpnia w Dziele Salezjańskim w Oświęcimiu. Festiwal Jackowe Granie to święto Patrona Miasta – św. Jana Bosko, oraz św. Jacka patrona kaplicy znajdującej się w sercu miasta oraz Salezjańskiej Inspektorii Krakowskiej. To co ich łączyło to odwaga, żeby marzyć i te marzenia realizować. To marzenie, ten sen naszych świętych spełnia się w Oświęcimiu już od wielu lat. Jego spełnieniem jest także nasz festiwal, podczas którego modlitwa za całe miasto przeplatana jest tańcem, zabawą, czasem dla rodzin, koncertami i sportem. Jackowe Granie to święto Rodziny salezjańskiej, ale także wszystkich Oświęcimian, to święto całego miasta.
Trzydniowe spotkanie z kulturą i świętymi to wiele wspaniałych wrażeń. Pierwszego dnia uczestnicy mogli wziąć udział w biegu „Biegać jest Bosko”, organizowanym przez oświęcimski klub „Zadyszka”. Czekały tam wspaniałe nagrody i konkurencje dla najmłodszych, amatorów, fanów nordic walkingu, oraz bardziej profesjonalnych biegaczy. Dzieci mogły po biegu wziąć udział w animacjach prowadzonych przez znanego i lubianego Pana Humorka. Wieczorem, po tradycyjnych tańcach salezjańskich, mogliśmy delektować się wspaniałą muzyką zespołu „Albo i nie”.
Kolejnego dnia, po uroczystej Eucharystii, w trakcie której modliliśmy się za całe nasze Miasto, mogliśmy skosztować pysznej lemoniady, lodów oraz ciast, a następnie bawić się w tłumie fanów zespołu „Małe TGD”, który przyciągnął na Plac św. Jacka zarówno młodszych jak i starszych.
Na zakończenie festiwalu ponad 30 osób wzięło udział w rodzinnej grze miejskiej prowadzonej przez nasze Oratorium. Po rozdaniu nagród i chwili tanecznego szaleństwa na scenie wystąpił zespół „Pogwizdani”. Zebranym towarzyszyła dobra muzyka i świetna zabawa, a na zakończenie miała miejsce modlitwa i tradycyjne salezjańskie słówko na dobranoc. Nie mogliśmy lepiej zakończyć XVII Małopolskiego Festiwalu Jackowe Granie. Do zobaczenia za rok!
Łukasz Wójcik SDB
Fot.: Dariusz Bartocha SDB, Emilia Kukla, Łukasz Wójcik SDB
Czytaj więcej na: salezjanieoswiecim.pl