„Z Bogiem przez granice podczas pandemii”

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała „festum Eucharistiae” – „święto Eucharystii”. Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to „sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały” (Konstytucja o liturgii świętej, 47).

A zatem już od kilku wieków wychodzą chrześcijanie w święto Bożego Ciała na ulice, place miast i wiejskie drogi, które w tym dniu zamieniają się we wspaniałą świątynię dla Boga Żywego. Trudno oprzeć się urokowi tych zbiorowych manifestacji wiary w Boga ukrytego w Hostii Świętej. Ulice i domy przystrojone, świeża wiosenna zieleń, mnóstwo kwiatów. Ołtarze, świece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty. W centrum tego podniosłego świętowania jest On, Chrystus – ukryty w małym kawałku chleba: Słońce wszechświata, Początek i Koniec wszystkiego, Droga ludzkiego pielgrzymowania przez doczesność do wieczności. (zob. Boże Ciało – Święto Eucharystii w: Niedziela).

Uroczysty charakter święta Bożego Ciała nie może nigdy przysłonić nam zasadniczej prawdy, że najpiękniejszą i najgodniejszą monstrancją dla Chrystusa jest żywe serce człowieka, a najwspanialszą procesją jest „procesja serca”, która kończy się spotkaniem z Nim w Komunii św.

Do tego spotkania doszło podczas procesji do czterech ołtarzy. Umiejscowione zostały po dwóch stronach granicy. Chodzi o granicę terytorialną Parafii Wniebowzięcia Najświętszej  Maryi Panny i sąsiadującego z nią Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Podczas modlitewnego skupienia oraz pięknego śpiewu, tłum spragnionych Jezusa ludzi wyznał wiarę krocząc ulicami Oświęcimia.

 

Tekst: ks. Marian Gruszczyk SDB

Foto: br. Wojciech Zięcina SDB, Tomasz Daczyński

 

« z 2 »
Więcej w tej kategorii: