Muzyka jako droga do przyjaźni i porozumienia. W dniach 23-28 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami niemieckiego Gymnasium Essen-Werden wzięli udział w projekcje językowo-historyczno-muzycznym pt.: „Sztuka nie zna granic… Muzyka jako droga do przyjaźni i porozumienia”. Grupa z Niemiec liczyła 130 osób, z których część zamieszkała u polskich rodzin. Wraz z naszymi uczniami goście uczestniczyli w próbach orkiestry, chóru oraz w zajęciach historycznych. Jednym z elementów projektu było zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Młodzież zajmująca się dogłębnie zagadnieniami historycznymi odwiedziła w Harmężach wystawę „Klisze pamięci”, na której prezentowane są obrazy byłego więźnia obozu KL Auschwitz Mariana Kołodzieja. Spotkanie z ocalałymi: panią Zdzisławą Włodarczyk i panią Lidią Maksymowicz przysporzyło wszystkim wielu emocji. Obie panie jako dzieci trafiły do tak okrutnego miejsca, jakim był obóz Auschwitz-Birkenau. Mimo traumatycznych przeżyć z przeszłości dzisiaj cieszą się tym, co mają i chętnie przekazują młodym ludziom przesłanie na dalsze życie. Młodzi ludzie z Niemiec i Polski uczestniczyli razem w warsztatach w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Okazją do integracji była także praca podczas prób muzyków. Zaowocowały one występem dla rodziców podczas wywiadówki. Punktem kulminacyjnym projektu był koncert pt. „Muzyka nie zna granic” upamiętniający 73. rocznicę wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau oraz miasta Oświęcim, który odbył się w sali teatralnej ZSZTS w sobotę 27 stycznia o godzinie 10:00.
Obok dyrektora Zakładu Salezjańskiego księdza Dariusza Bartochy, dyrektora szkoły księdza Zenona Latawca i dyrektor Gymnasium Essen-Werden pani Felicitas Schönau swą obecnością zaszczyciły nas byłe więźniarki obozu Auschwitz, z którymi uczniowie mieli okazję spotkać się poprzedniego dnia, Prezydent Miasta Oświęcim pan Janusz Chwierut, przedstawiciel PMA-B w Oświęcimiu pani Alicja Białecka, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec pan Michael Groβ oraz salezjanie współpracownicy inspektorii krakowskiej. Zaproszeni goście byli pod ogromnym wrażeniem talentu młodych ludzi, którym przyświecał wspólny cel – upamiętnienie. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy zorganizowali imprezę pożegnalną, na której nie zabrakło smacznych przekąsek i tańców integracyjnych. W niedzielę wszyscy udaliśmy się na wspólną wycieczkę do Krakowa, gdzie oprócz zwiedzania delektowaliśmy się smaczną kolacją i klimatami muzyki żydowskiej na krakowskim Kazimierzu w Klezmer-Hois i Ariel. Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży miał na celu upamiętnienie ofiar II wojny światowej oraz historii naszego miasta, które pomimo traumatycznych doświadczeń prężnie się rozwija i staje się coraz bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi będących przyszłością świata.
Marta Chrapczyńska, Barbara Stanek
Foto: Grzegorz Strumiński, ks. Paweł Gacek sdb