JUBILEUSZ 125 LAT SZKOŁY SALEZJAŃSKIEJ

Szkoła to nie budynek, czy instytucja, to ludzie! Dlatego ten jubileusz to Święto nas wszystkich, wszystkich związanych z naszą Szkołą, wszystkich dla których stała się ważnym miejscem!

Jubileusz 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego  w Oświęcimiu to wyjątkowe święto dla całej Rodziny Salezjańskiej w Polsce. 200 lat temu ks. Bosko miał sen w którym Bóg wezwał go do pracy z młodzieżą. Sen się spełnił, a od 125 lat spełnia się także w Szkole Salezjańskiej w Oświęcimiu! Mija 125 lat od kiedy Salezjanie rozpoczęli działalność wychowawczo-edukacyjną, w oświęcimskim Casa Madre (najstarszym salezjańskim domu w Polsce).

Historia

Od początku swojej obecności salezjanie podjęli starania o pozwolenia na prowadzenie działalności wychowawczo-edukacyjnej. Pozwolenia na takie działania od c.k. Namiestnictwa otrzymali 29 stycznia 1899 roku. 1 maja 1899 roku salezjanie zamieszkali w wynajętym budynku przy ul. Kęckiej 79 obecnie Jagiełły 37, przyjmując pierwszych wychowanków: Franciszka Niemczyka, Ludwika Dąbrowskiego i Marka Roszkowskiego. Dom ten nazywany był starym zakładem, a mieszkanie to składało się z 10 pokoi na parterze, obszernego strychu, pięknego ogrodu, stajni i suteren, które dawniej były więzieniem. Tak zapoczątkowaliśmy istnienie niższego gimnazjum humanistycznego, prowadząc zajęcia z 16 wychowankami; w roku szkolnym 1901/1902 było już 62 uczniów gimnazjum. Tego samego roku rozpoczęła działalność szkoła rzemieślnicza z 18 uczniami: 5 na dziale ślusarskim, 3 na stolarskim, 6 na krawieckim, 4 na dziale szewskim. W 1914 roku uczniów było już 167. Nasza szkoła jako jedyna szkoła zawodowa od Władywostoku po Łabę przetrwała cały czas komunizmu i nie była zamknięta.  Więcej informacji o historii szkoły można przeczytać na stronie.

Obecnie Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu obejmuje: Salezjańskie Publiczne Liceum Ogólnokształcące, Salezjańskie Publiczne Technikum, oraz Salezjańską Publiczną Szkołę Branżową I stopnia.

Świętowanie

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 19.05. w niedzielę z murach Szkoły i Sanktuarium Maryi Wspomożenia Wiernych. Po wspólnej kawie i okazji na powspominanie starych dobrych i nowych nie gorszych czasów, zaproszeni goście zostali zaproszeni do sali teatralnej. Następnie dowiedzieli się więcej o historii działalności wychowawczej salezjanów w Oświęcimiu słuchając krótkiego wykładu ks. prof. KUL dr hab. Waldemara Żurka SDB. Goście jubileuszowi wysłuchali także pięknych brzmień muzyki zespołu Byłych Wychowanków Salezjańskich, oraz śpiewu chóru Byłych Wychowanków Salezjańskich – chóru Auxilium.

Następnie na scenie jubileuszowej głos zabrali zaproszeni goście. Pani Iwona Gibas, członkini zarządu województwa małopolskiego wręczyła Dyrektorom Zakładu oraz Szkoły uhonorowała Salezjanów nagroda marszałka województwa małopolskiego za działalność edukacuyjną. Dowody uznania oraz upominki zadedykowali władzom Szkoły oraz Dzieła także p. wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka, oraz p. Prezydent Janusz Chwierut.

Na zakończenie obecni mogli podziwiać spektakl teatralny w wykonaniu wychowanków Internatu Salezjańskiego – grupy „Qui poro quo” , w reżyserii p. Róży Grzywacz, pt. „Romeo i Julia, sześć dni, które wstrząsnęły światem”. Na Przeglądzie Inicjatyw Teatralnych słynny znawca teatru ks. Tadeusz Lewicki SDB oglądając ze łzami radości ten spektakl powiedział, że właśnie tak wyglądał teatr ks. Bosko, może Szekspir byłby zdziwiony, ale na pewno zadowolony.

Następnie podczas uroczystej Mszy Świętej dziękowaliśmy Bogu za 125 lat spełnionego snu ks. Bosko. Słowo wygłosił ks. Marek Studentski, Wikariusz Generalny, reprezentujący na obchodach Ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, bp. Romana Pindla.

Całość świętowania dopełnił wspólny posiłek i piknik na świeżym powietrzu. Wspaniale było być tutaj razem z całą społecznością Szkoły i Miasta, to wspomnienie zostanie z nami na zawsze. Dziękujemy gościom i artystom którzy uświetnili tę uroczystość. Wdzięczni za to dobro, które dzieje się tutaj od 125 lat, pamiętajmy, że to nasze historie tworzą to miejsce.

Czytaj więcej na: salezjanieoswiecim.pl

Więcej w tej kategorii: