Muzyka łączy ludzi…i narody

Wraz z końcem stycznia chór kameralny z Gymnasium Essen-Werden z zespołem szkolnym wzięli udział w projekcie muzycznym, który potwierdza, że muzyka łączy ludzi! Młodzież spędziła ze sobą cztery dni, które z pewnością były ciekawym doświadczeniem i zapadły na zawsze w pamięć. Nawiązane znajomości trwają do dziś. 

Młodzież Niemiec zaprezentowała podczas „Czwartku oratoryjnego” kilka pięknych utworów w języku niemieckim, angielskim, włoskim oraz francuskim. Wraz z naszym zespołem muzycznym pod kierownictwem Pana Piotra Mireckiego i przy wsparciu Pani Małgorzaty Mireckiej wspólnie wykonali utwór w języku angielskim. Nasz zespół wykonał również kilka swoich utworów, które uświetniają szkolne Msze Święte. Dla wszystkich było to ogromne przeżycie.

Podczas spotkania młodzież z Essen zwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wspólnie z naszymi uczniami podziwiali prace Byłego Więźnia obozu pana Mariana Kołodzieja, które znajdują się w Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach. Wizyta w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz w Muzeum żydowskim i synagodze w Oświęcimiu były kolejnymi punktami spotkania.

Zabawy i tańce integracyjne pomogły na początku przełamać nieśmiałość, a czas spędzony na kręgielni oraz karaoke były okazją do doskonałej zabawy.

Ostatnim punktem spotkania był udział w miejskich obchodach 79. Rocznicy Wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz oraz miasta Oświęcim. Wspólnie z dyrekcją obu szkół młodzież złożyła kwiaty, a chór z Essen zaprezentował dwa piękne utwory.

Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Marta Chrapczyńska.

Dofinansowanie spotkania pochodzi z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Czytaj więcej na: salezjanieoswiecim.pl

Więcej w tej kategorii: